La începutul lui 2016 explicam cum mi-am făcut cont pe Instagram să promovez Bucureștiul. Undeva în mai 2015 am început să postez diverse poze din București. Am crescut încet-încet și în ianuarie 2016 am depășit 3000 de Followeri. Între timp, se pare că pozele pe care le postez acolo plac din ce în ce mai multor oameni, așa că în curând voi atinge pragul de 10.000 de Followeri. Totuși, articolul ăsta nu e despre contul meu de Instagram, ci de alți oameni care am observat că postează poze interesante cu Bucureștiul. Uite 50 de conturi de Instagram de la noi pe care nu trebuie să le ratezi dacă-ți plac fotografia, arhitectura sau pur și simplu viața urbană.

CUM AM SELECTAT ↓

M-am uitat pe câteva hashtag-uri populare care adună poze din București și am intersectat ce am găsit cu lista mea personală de conturi pe care le urmăresc. Îmi place ce a ieșit! Ordinea e aleatoare și evident că lista de mai jos nu e exhaustivă, sunt doar câteva dintre persoanele care cred eu că documentează ok Bucureștiul. Am ales în special oameni care au postări preponderent cu temă urbană. Nu m-am uitat la numărul de Followeri, nu am căutat neapărat KOL (Key Opinion Leaders cu mii, zeci de mii sau sute de mii de Followeri), ci doar să fie niște poze decente și suficiente din București. Nu m-a interesat dacă am de-a face cu fotografi profesioniști sau amatori. Mă bucur că am găsit material suficient să fac articolul ăsta.

50 DE RECOMANDĂRI / FOLLOW THEM ↓

Dacă vrei să dai Follow unor oameni care chiar bagă conținut de calitate pe Instagram, astea-s sugestiile mele. M-am oprit la 50. Sunt sigur că e însă mult mai mult de explorat. Știi și alți Instagrammeri cu poze bune din București pe care nu i-am menționat? Zi-mi despre ei în comentarii, hai să completăm lista!

A photo posted by Diana Oros (@diana_oros) on

Diana Oroș

A photo posted by M a t e i E d u (@matei_edu) on

Matei Edu

A photo posted by Claudiu Maxim (@claudiumaxim) on

Claudiu Maxim

A photo posted by Andrei Petcu (@a.petcu19) on

Andrei Petcu

A photo posted by Tudor Chira (@tudor.chira) on

Tudor Chira

nsviorel

A photo posted by Miruna Gaman (@miruna.a.gaman) on

Miruna Gaman

A photo posted by @alexmescu on

alexmescu

A photo posted by Dani Bobe (@danibobe) on

Dani Bobe

Cristi Voinea

A photo posted by Doru Ștefănescu (@dorusvlad) on

Doru Ștefănescu

Andrei Tudoran

A photo posted by Anda (@anda_stanciu) on

Anda Stanciu

A photo posted by ? R B ? (@_radu.b_) on

_radu.b_

Mihai Iorga

Florin Ioanițescu

A photo posted by Alex Lorint (@alexlorint) on

Alex Lorint

Justinian-Robert Popa

A photo posted by Anca Vieru (@anca_vieru) on

Anca Vieru

A photo posted by Alexis Enache (@extrabright) on

Alexis Enache

A photo posted by Mitza Szasz (@mitza.szasz) on

Mitza Szasz

Sebastian Apostu

A photo posted by Costin Gheorghe (@costingxg) on

Costin Gheorghe

A photo posted by Cătălin Călin (@calin.fdp) on

Cătălin Călin

A photo posted by Betty Grigore (@betina_grigore) on

Betty Grigore

Mihai Șerban

A photo posted by Emanuel (@emanuel.ailenei) on

Emanuel Ailenei 

A photo posted by Alex Damian (@psihotrop) on

Alex Damian

A photo posted by David Mitran (@david_mitran) on

David Mitran

A photo posted by Radu (@radu.nita) on

Radu Niță

A photo posted by Mihnea Sim (@mesimian) on

Mihnea Simian

Andrei Lăcătușu

Alexandra Siebenthal

A photo posted by Bogdan Nitu (@bogdanbep) on

Bogdan Nițu

A photo posted by Dr. G (@treisutepaispe) on

Dragoș Gălățeanu

Radu Stănescu

A photo posted by Liviu (@ichbinliviu) on

Liviu Albei

A photo posted by Alex Galmeanu (@alexgalmeanu) on

Alex Gâlmeanu

A photo posted by Dragos Bardac (@dragosbardac) on

Dragoș Bardac

Mihai Răitaru

Liviu Chenciu

A photo posted by Andy Loghin (@andy.loghin) on

Andy Loghin

A photo posted by Cristina (@peculiariam) on

Cristina

A photo posted by Vlad Nichita (@vlad.nichita) on

Vlad Nichita

A photo posted by Tiberiu Ibit (@tiberiuibit) on

Tiberiu Ibit

A photo posted by Octavian Nica (@octaviannica) on

Octavian Nica

A photo posted by @hetoman on

hetoman

Marius Vasile

A photo posted by alex ion (@nagy_alex) on

Alex Ion

Liliana Niculescu

Hahstag-urile pe care se postează de obicei poze din Bucutești sunt #bucuresti #bucharest #romania #ig_bucharest #ig_romania. Eu folosesc și două pe care le-am lansat, #bucurestirealist #rezistentaurbana. #bucurestirealist chiar a luat amploare și adună în prezent cam 13.000 de postări.

Așa cum ai văzut, din ce în ce mai mulți oameni documentează Bucureștiul, cu aparatul foto sau cu telefonul mobil, nu contează. Contează că fac chestia asta pentru că-i pasionează și lasă în urmă o arhivă foto spectaculoasă prin care dacă te uiți, o să vezi orașul prezentat din foarte multe unghiuri. Pe mine mă găsești pe Instagram aici, cu user-ul raidenbucharest. Nu mi-a dat Follow încă? #followme dacă vrei să vezi Bucureștiul sincer, variat, fără bullshit, dar mai ales interesant.

EDIT: SUGESTII DE LA CITITORI ↓

Vlad Tănase

A photo posted by a l e x m a n a f (@alxmnf) on

Alex Manaf

A photo posted by Miruna Tirca (@miruna.t) on

Miruna Tirca

A photo posted by paiame (@paiame) on

Paiame

12 COMMENTS

  1. A doua imagine nu e chiar a Bucureștilor. 😀
    Într-adevăr, tipul are fotografii și din București, însă aia nu e. Are și locația pusă pe IG la respectiva aleasă.
    Just saying.

Leave a Reply